Doğadaki farklı lezzetler


Murat’la arızaya gitmiştik. O işlerini hallederken ben de bi dolanayım hem de keşif yapayım dedim. Dağın tepesi olmasa da yüksekçe bir yerdi. Severim böyle yerleri. Uzun bir yol geldik malum hal böyle olunca motor su kaynatıyor. Hem dolaşayım biraz hemde çiş yapayım düşüncesiyle sahadan biraz uzaklaştım.

Tesadüfen mantar gördüm. Burada mantar var falan derken aldık yerdeki mantarı. Zehirliydi değildi derken, Murat’ın küçükken aklında kalanlara dayanarak yenebileceğine kanaat getirdik. Başladık toplamaya. bir iki üç derken 4-5 kiloya yakın mantar topladık. Bu birazda balık tutmaya benzedi. Hani ardı arkası gelmiyor mantarı buldukça bi heves geliyor insana. Topladıkça toplayası geliyor insanın. Murat daha hevesliydi ama. O hep öyle. Ben 3 tane bulunca yetiniyorum.

Hava karardı. Mutluyduk nede olsa akşam yemeğimiz çıkmıştı. Yolda dertleşe dertleşe geldik. Mantar bu şakaya gelmez. Bi araştıralım dedik nedir ne değildir. Bulduğumuz mantar çayır mantarıymış. Yani karadeniz taraflarında çayır mantarı olarak bilinirmiş. Bazı yerlerde de kara dolaman olarak geçermiş. İlkbahar ve sonbahar aylarında, orman açıklıklarında çayır ve meralarda bulunan değerli bir mantar türüymüş. Lezzeti herkes tarafından hemfikir olunmuş. Araştırmalarımız olumlu sonuç verdiğinde biz soğanları tavada öldürmüş mantarları pişirmeye hazırlanıyorduk. Yani her türlü yiyecektik. Yedikte zaten. Araştırırken zehirli mantarlar hakkında da bir şeyler öğrendik. Mesela ülkemizde mantardan ölümlerin %95 i bu çayır mantarına benzer olan bir mantar türüymüş. Halk arasındaki ismi köygöçürenmiş. Artık nasıl zehirlediyse zamanında bir mantar yüzünden köyler yok olmuş ki bu ismi vermişler. O mantara dikkat edelim. Çayır mantarının altı kahverengi oluyor. Böyle açık kahverengi tatlı bir renk. Tazelerinde böyle biraz büyük olanlarında ise koyulaşıyor rengi. Köygöçüren mantarı ise aynısı ama altı beyaz renkte. İnsanı cezbediyor sakın kanmayın. Zaten bilmiyorsanız ve sahibinden satılık hayatınız yoksa marketten alın. Şüpheli olan hiçbir şeye yaklaşmayın.

Mantarı o kadar çok topladık ki daha arazideyken bile kötü olanları kart olanları almadık. Yıkamadan önce seçtik, yıkadık seçtik, tekrar seçtik, dilimlemeden önce seçtik, pişirmeden önce seçtik. Çok seçiciyiz. Bir tava dolusu güzel mantarı afiyetle yedik. Yerken hep bi karın ağrısı bekledik. Ama korkulan olmadı. Ee haklı gururumuzu yaşarken semaver çayıyla taçlandıralım dedik. Gittik akarçaya ve kuytu köşede köprü kenarında yaktık. Odunu unutmuştuk. Soğan alırken manavdan kasa almış Murat. Çok azimli onunla yaktık sobayı. Suyuda camiden doldurduk. Çay bizden. Ama sası oldu böyle kireç kireç olmuş çay. Yani pek keyif vermedi. Gelmişken iki de balık tuttuk. geri saldık.

Güzel bir gün oldu. Hayat devam ediyor yaşamak zorundayız. Her şeyini kaybet neşeni asla demişler.

Neşeli günler - biryolikiadam

Yorumlar